Pogoda i klimat - Kapsztad, RPA


Zróżnicowanie klimatyczne i geograficzne Republiki Południowej Afryki czyni ją atrakcyjną turystycznie przez cały rok.

Plażowanie urządzić można o każdej porze roku, w zależności od wybranego regionu wybrzeża. W Kapsztadzie temperatura powietrza od października do kwietnia przekracza 20 ºC. Najcieplej jest w styczniu i w lutym, ok. 26 ºC. Temperatura wody jednak dopiero w styczniu i w lutym osiąga 20 ºC. W okolicach Port Elizabeth temperatura powietrza tylko w lipcu spada poniżej 20 ºC, a woda jest cieplejsza niż w Kapsztadzie: jej temperatura to 20 ºC w grudniu i 21-22 ºC od stycznia do kwietnia. W okolicach Durbanu woda w sierpniu ma 20 ºC, a w lutym i w marcu 24 ºC. Wyższe są także temperatury powietrza: 22-24 ºC od maja do października oraz 25-28 ºC od listopada do kwietnia.

 • Częściowe zachmurzenie
  22°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  160°   28 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  18:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   17 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  18:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  162°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  18:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  18:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  165°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  18:19
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1111987667891010
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
657913141414121088
Powered by:

RPA - kiedy na wakacje?

 • Zróżnicowanie klimatyczne i geograficzne Republiki Południowej Afryki czyni ją atrakcyjną turystycznie przez cały rok.
 • Plażowanie urządzić można o każdej porze roku, w zależności od wybranego regionu wybrzeża. W Kapsztadzie temperatura powietrza od października do kwietnia przekracza 20 ºC. Najcieplej jest w styczniu i w lutym, ok. 26 ºC. Temperatura wody jednak dopiero w styczniu i w lutym osiąga 20 ºC. W okolicach Port Elizabeth temperatura powietrza tylko w lipcu spada poniżej 20 ºC, a woda jest cieplejsza niż w Kapsztadzie: jej temperatura to 20 ºC w grudniu i 21-22 ºC od stycznia do kwietnia. W okolicach Durbanu woda w sierpniu ma 20 ºC, a w lutym i w marcu 24 ºC. Wyższe są także temperatury powietrza: 22-24 ºC od maja do października oraz 25-28 ºC od listopada do kwietnia.
 • Parki narodowe RPA zwiedzać można przez cały rok, jednak do rezerwatów Prowincji Północnej najlepiej udać się w okresie od lipca do września, a do Parku Narodowego Krügera od maja do października.

Położenie Republiki Południowej Afryki na półkuli południowej sprawia, iż pory roku występują tam odwrotnie niż w Europie (zima w Polsce oznacza lato w RPA). Tamtejsze zimy są umiarkowane, a lata ciepłe. Upalnie bywa w centrum i na południowym zachodzie. Wybrzeże RPA charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Północne wybrzeże Atlantyku posiada klimat suchy i gorący – jest to obszar pustyni. W morzu niestety występują zimne prądy. W regionie Kapsztadu wiosna przypada na okres od września do listopada i jest wspaniałą porą, aby zobaczyć rozkwitłe ogrody i rezerwaty. Po niej przychodzi lato, które trwa do marca. W tym okresie wieje Cape Doctor, silny i dość chłodny wiatr, który oczyszcza powietrze. Najchłodniej jest zimą, między majem a lipcem. Wtedy też dużo pada. Podobny klimat posiada wybrzeże między Kapsztadem a Port Elizabeth, jednak woda jest tam cieplejsza. Deszcze rozkładają się równomiernie, ale są umiarkowane. Im dalej na zachód, tym wyższe są temperatury powietrza. Na wybrzeżu w okolicach Durbanu przez cały rok możemy być pewni ciepłej wody. Jednakże latem jest tam bardziej deszczowo, a w zimie nieco chłodniej. Region Johannesburga i Pretorii to umiarkowane temperatury przez cały rok. Latem występują obfite deszcze, natomiast zima jest sucha, ciepła i słoneczna. W górach temperatura jest niższa – zimą w okolicy Lesoto oraz w Górach Smoczych pada śnieg. Północny wschód kraju (Park Narodowy Krügera, przy granicy z Mozambikiem) charakteryzuje występowanie pory suchej i deszczowej. Okolice granicy z Namibią (Park Narodowy Kalahari) to teren półpustynny z niewielkimi opadami przez cały rok, gorącym latem i słoneczną zimą. Noce w tym regionie są chłodne. Wybierając się do RPA, przez cały rok warto pamiętać o środku przeciw komarom.